היום מתקיים בכל העולם יום התמיכה הבין-לאומי באפרין (שברוז'אבה).
נוצרו קריאות, בעיקר מקרב פעילים/ות כורדים ברחבי העולם ואנרכיסטים/יות, לבצע פעולות ישירות וסמליות בתמיכה בטריטוריה החופשית שברוז'אבה בעקבות הכיבוש הטורקי של אפרין (אחד מהמחוזות (קאנטון, בכורדית) שברוז'אבה).
 
כבר זמן רב המדינה הטורקית, בראשות הדקטטור ארדואן, מדברת על כיבוש רוז'אבה כולה. עוד לפני יותר משנה, כשהצבא הטורקי כבש את העיר אל-באב מידי דאע"ש ארדואן דיבר על כך שזה רק הצעד הראשון לקראת כיבוש כולל של כל צפון סוריה (כלומר, הטריטוריה החופשית של רוז'אבה). כבר אז התחילו להתעורר קריאות בנוגע לעוול שעומד להתבצע, אבל אז עוד היו כאלו שחשבו שארצות הברית תעדיף לתמוך במליציות האנטי-קפיטליסטיות כנגד טורקיה בעלת בריתה, ולא רק כנגד דאע"ש.
 
אולם, בחודש האחרון, טורקיה ממשת את ההבטחות שלה ליצירת אימפריה טורקית על חשבון האוטונומיה שברוז'אבה. ארצות הברית, רוסיה, והאו"ם, שכחו בהינד עפעף את הלוחמות הגיבורות החברות בYPJ/G שהביסו את המדינה הפאשיסטית של דאע"ש, ונלחמו בה עד לפני שבועות בודדים. כמובן שעכשיו, כאשר כל המאמצים מושקעים בניסיונות הדיפה של טורקיה, אין ביכולת המליציות החירותניות להמשיך להילחם בדאע"ש.
 
בהכרח עולה השאלה איזה אינטרס יש לטורקיה לפרק את רוז'אבה?
 
יש לכך שתי סיבות שקשורות מאוד אחת לשנייה:
 
הראשונה היא, שרוז'אבה מציגה מודל לבניית מרחב שבו כורדים יכולים לחיות חופשיים ולא תחת הדיכוי של המדינה הסורית, הטורקית או העירקית. לא רק זה, אלא שהם חיים במרחב משותף עם ערבים, יזידים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים ויהודים, כל זה ללא מתחים אתניים, דתיים או לאומים ניכרים.
הדבר הזה מציב איום מהותי על טורקיה, בה חיה אוכלוסיה כורדית נרחבת, שמצויה תחת דיכוי מאסיבי של המדינה.
 
שנית, רוז'אבה מציבה חלופה מתקדמת וחירותנית לקפיטליזם. ברוז'אבה כמעט כל המסחר מתנהל בקואופרטיבים, חשמל, מים ודיור מחולקים על-פי צורך ויש איסור מקיף על הון פיננסי.
לא רק זאת, אלא שרוז'אבה מציעה מודל חלופי למדינת הלאום. החלטות מתקבלות באסיפות דמוקרטיות, בהן חברים כל אלו שרלוונטיות להחלטה.
 
מאחר וטורקיה חברה בברית נאט"ו, ומאחר ואף מדינה לא נצבה לצד רוז'אבה, ומהאו"ם נשמעו כמה אזהרות לאקוניות, אפשר בקלות להבין שטורקיה משרתת את סדר היום של הקפיטליזם הבין-לאומי.
על-כן, הכיבוש הטורקי הוא למעשה מאבק של בעלי-ההון בטריטוריה חופשית מקפיטליזם ומדינה, שלמרות שיש לה את הבעיות שלה והיא בכלל לא אוטופיה, בעידן הזה, היא מציבה חלופה פרוגרסיבית ביותר לקפיטליזם הבין לאומי.
 
מאחר וזה עניין גלובאלי, מאחר וטורקיה משרתת את האינטרסים של בעלי-ההון בכל העולם בכך שהיא מביאה בכוח צבאה את בשורת הבורסה, הסחר בקרקעות, השוק והקומודיפיקציה (הפיכה לסחורה) של הצרכים האנושיים, העובדים בכל העולם מתגייסות לתמיכה ברוז'אבה.
 
בתמונות: אנרכיסטים יפנים קוראים לתמיכה באפרין.

Ahdut| photo